BOSCH KOMBİ ARIZA KODLARI

2 Adet Yatık T Uyarısı : Kombinizde herhangi bir sorun yoktur. Kombi ilk çalıştırma esnasında yada yaz konumundan kış konumuna alındığında böyle bir  uyarı verir. Kombi 15-20 dakika çalıştıktan sonra içerisindeki yoğuşma sifon suyu kabı dolar ve yatık T uyarısı otomatik olarak kapanır.

Lo Uyarısı: Kombi çocuk kilidi açık ( Lock ). Kilit simgesine basılı tutarak tuş kilidini kapatın.

Bosch Kombi A7 Arıza Kodu: Kombi cihazınızın sensörü (NTC) arızası. Kullanım suyu sıcaklık sensörünü ve bağlantı kablosunu kontrol edin. Sorun devam ederse kombi servis çağırmalısınız.

A8 Arıza Kodu: Kombi cihazınızın BUS iletişimindeki sorun sonucu ortaya çıkan arıza kodudur. Bağlantı kablosunu ve termostatı kontrol edin. Sorun devam ederse servisiniz ile irtibata geçiniz.

B1 Arıza Kodu: Kombinizin Kod anahtarı cihaz tarafından algılanmadığında ortaya çıkan arıza kodudur. Servis ile irtibata geçin.

B2 yada B3 Arıza Kodu : Büyük ihtimalle elektronik karttan kaynaklanan arıza koddur.Değişmesi veya tamiri gerekebilir. Servisimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

C4 Arıza Kodu : C4 arıza kodunun sebpleri sırasıyla.

1)Baca yerinden çıkmış olabilir. Baca yerinden çıkmış ise yerine oturtulur ve sorun giderilmiş olur.

2)Baca uzun olabilir. Ek baca ilaveleri ile C4 sorunu yaşanabilir. Baca standartlara uygun hale getirilir ise sorun çözümlenir.

3)Fan arızalı olabilir. Fan arızalı ise tamiri de yapılabilir. Değişimi yapılarak da sorun çözümlenebilir.

4)Prosestat arızalı olabilir. Prosestat da Bosch hermetik kombilerde bulunan, fanın bekçisi olarak adlandırılan bir parçadır. Prosestat arızalandığında genelde kontaklarını kapatmaz ya da açılmaz. Bu gibi durumlarda parçanın değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

5)Elektronik kart arızalı olabilir. Kart arızasında tamir veya değişim yapılabilmektedir.

C6 Arıza Kodu: Büyük olasılıkla kombi fan motorundaki arıza sonucu ortaya çıkan arıza kodudur. Değişmesi yada tamir edilmesi gerekmektedir. Ya da elektrikteki düşük voltajdan kaynaklanmaktadır. Teknik servis hizmeti almalısınız.

CC Arıza Kodu: Kombi tarafından Dış hava sensörü algılanamıyor olmasından kaynaklı arıza kodudur. Dış hava termostatını ve bağlantı kablosunu kontrol edin. Servisimiz ile irtibata geçerek kombi servis hizmeti alınız.

CE Arıza Kodu: CE Arızasının birkaç sebebi olabilir;

1) Pompanın sıkışması ya da arızalanması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilmektedir. Arızalı pompa değişimi yapıldığında sorun giderilebilir. 2. petek vanaları kalpalı olabilir komrol edin.

2) Kombinin su basıncı 1 bar seviyesinin altında düşmüş olabilir. Kombinize 1,5 bar seviyesine kadar su basın su tamamlama işleminden sonra dolum musluğunu kapamayı unutmayın.

3)Ana eşanjörde tıkanma durumu ya da kireçlenme olabilir. Bu gibi durumlarda müdahale direk parça üzerinden yapılır. Parça değişimi gerekeceğinden servis hizmeti almalısınız.

4)Üç yollu vana arızası nedeni ile aşırı ısınma sorunu yaşanabilir. Bu gibi durumlarda parça tamiri ya da değişimi olabilmektedir.

Peteklerdeki suyun kirli ve paslı olması filtrenin tıkanmasına sebep olur. Bu durumda petek temizliği yaptırmanız gerekir.

D3 Arıza Kodu: 8 ve 9 köprüsü eksik veya harici sıcaklık limit sensörü devreye girmiş. Soket yerine oturmamış, köprü eksik, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş. Servis çağırmalısınız.

D5 Arıza Kodu: Harici sıcaklık sensörü arızalı (Denge kabı). Harici (extern) sıcaklık sensörünü ve kablolarını kontrol edin. Sevis ile irtibata geçin.

E2 Arıza Kodu: Kombinizin gidiş suyu sıcaklık sensörü arızalı. Servisimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

E9 Arıza Kodu: Bu arıza durumunda cihazın basıncı düşük demektir ve cihaza su basmanız gerekmektedir. Bar değeri 1 ile 2 bar arasına (1,5 bar) gelene kadar bekleyin ve doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Tam olarak kapattığınızdan emin olun.  E9 hata kodunun ekrandan gittiğini göreceksiniz. Cihaz çalışmaya devam edecektir.

Bosch kombiye su bastıktan sonra ekrandaki E9 hata kodu silinmedi ve sorun devam ediyor ise; Cihaza reset atmanız gerekmektedir.

Bosch kombi nasıl resetlenir?

Bosch kombilerin bazı modellerinde direk “RESET” yazan düğme ile, Bazı modellerinde “OK” yazan düğme ile, Bazı modellerinde ise “AÇMA-KAPAMA düğmesi ile ANAHTAR SİMGESİ olan düğmeye aynı anda basılarak resetleme işlemi yapılabilir.

Su basma işlemi sonrasında basınç normal değerde olduğu halde arıza düzelmezse, kombi ısı bloğundaki emniyet termostatı (STB), atık gaz emniyet sensörü veya düşük basınç emniyet şalteri devreye girmiş olup parçalarda sorun olabilir. Bu gibi durumda cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadan mutlaka teknik servis hizmeti almalısınız.

EA Arıza Kodu: EA arıza kodu ”Alev Yokluğu” anlamına gelir. Bu hatanın sebepleri sırasıyla 1Gaz vanası açık değil, kombiye gaz gelmiyor, 2 Gaz Valfi arızalanmıştır,3 Ateşleme elektrotu ateşleme yapmıyordur, 4 Elektronik kart arızalanmıştır.

EA hatası durumunda gaz vanasının açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

F0 Arıza Kodu: Kombi anakart arızası sonucu ortaya çıkan arıza kodudur. Reset tuşuna 5 saniye basılı tutunuz. Sorun devam ederse servis çağırmalısınız.

F1 Arıza Kodu: Kombi elektronik kartı arıza kodudur. Tamiri veya değişmesi gerekebilir kesin sonuç için servis çağırmalısınız.

F7 Arıza Kodu: Cihaz kapandığı halde alev algılanmaya devam ediyor. Servis hizmeti alın.


Darıca Kombi Bakımı, Darıca Kombi Servisi hizmetleri veren firmamızı tüm kombi sorunlarında çekinmeden arayabilirsiniz. Bizlere iletişim bölümündeki telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.